Doorgaan naar content

"We willen ondernemers en bedrijven in hun kracht zetten" - artikel TwenteVisie

nieuws

13 March 2025

.

Wadinko staat bekend om haar maatwerk en focus op de lange termijn, waarbij de term ‘rentmeesterschap’ misschien nog het beste de lading dekt. Han Leemhuis: “De kern van Wadinko is dat wij minderheidsparticipaties in bedrijven nemen, om daarna samen met de ondernemer - die de meerderheid heeft - het bedrijf te verbeteren. Wij willen een bedrijf altijd beter achterlaten dan op het moment van instappen.” 

Kennisdeling

Han Leemhuis en Tina Zwoferink, beiden investment manager, vertellen met veel passie en enthousiasme over Wadinko. Han werkt er al ruim tien jaar, Tina een jaar. Han: “Goed luisteren is heel belangrijk. Waar ligt de ondernemer wakker van? Waar moeten wij op inzetten om het bedrijf beter te maken? Dat is elke keer verschillend.” Dat de investment managers van Wadinko in het verleden allemaal zélf directeur zijn geweest van een bedrijf is een groot voordeel. Tina: “Behalve dat wij geld investeren in de onderneming, krijgt het bedrijf ook toegang tot een enorme hoeveelheid kennis, ondernemerservaring én een groot netwerk. De ondernemer heeft aan ons een goede sparringpartner. Dat kan op allerlei terreinen zijn zoals nieuwbouw, juridische vraagstukken of sociale veiligheid. Ook kunnen we ondernemers met elkaar in contact brengen voor kennisdeling en het uitwisselen van ervaringen. Daarnaast hebben we het Platform van Wadinko. Dat is een platform van bedrijven van waaruit kennis ter beschikking wordt gesteld aan ondernemers op het gebied van hrm, financiën, productieverbetering, digitalisering en duurzaamheid.” 

Bedrijfsopvolging en groei

Een van de specialismen van Wadinko is het ondersteunen bij bedrijfsopvolging. Han: “Als een ondernemer een opvolger zoekt dan kunnen wij meedenken. Als eigenaar van een bedrijf zal je op enig moment toch een keer van die directiestoel af moeten, dat is voor de ondernemer vaak een ingewikkeld proces. Wij gaan samen met het bedrijf op pad om te zoeken naar een opvolger en te zorgen dat het bedrijf op een goede manier de toekomst in kan.” Daarnaast helpt Wadinko bedrijven om hun groeiambities te verwezenlijken door het verstrekken van durfkapitaal. Tina: “Daarmee kan een bedrijf investeren, bv. in machines of software. Het financieren van innovaties maakt vaak deel uit van het groeiplan van een bedrijf.” Het is belangrijk om op te merken dat Wadinko participeert in minderheidsbelangen. Han legt uit: “Wij nemen een minderheid in aandelen van een bedrijf over, dat is de basis waarmee we zorgen dat een bedrijf kan groeien en ontwikkelen. De provincie en de gemeenten zijn onze aandeelhouders. Het kan niet zo zijn dat gemeenten via Wadinko een bedrijf in bezit hebben, daarom hebben wij altijd een minderheidsbelang. De ondernemer houdt altijd de meerderheid van de aandelen én de zeggenschap.” Hierin onderscheidt Wadinko zich van andere partijen. Han: “De meeste partijen die durfkapitaal verstrekken willen een meerderheidsbelang en aan de knoppen kunnen draaien”. 

De markt die Wadinko bedient is breed. Han: “Mijn portefeuille varieert van een verzekeringsbedrijf, een transportonderneming en een schoonmaakbedrijf tot een bedrijf in landbouwmachines en diverse maakbedrijven.” Tina: “Dat maakt het ook zo boeiend, dat het zo divers is. Je hebt veel kennis nodig van alle verschillende onderdelen van een bedrijf. Vroeger was ik zelf directeur van een participatie van Wadinko en ik vond het een heel prettige partner om aan de andere kant van de tafel te hebben.” Han: “Alle kennis vanuit mijn verleden kan ik kwijt in deze functie. Mijn drijfveer is ondernemers verder helpen. Een ondernemer komt in paniek binnen en drie jaar later is diezelfde ondernemer rustig en tevreden over het succes. Dat we het bedrijf beter hebben gemaakt; betere resultaten, producten, processen. Het vertrouwen dat je krijgt van de ondernemer. Dat je op een cruciaal punt, zoals bij een bedrijfsovername, het verschil kunt maken, dat vind ik prachtig.” 

Toekomstbestendig

Wadinko wil ook bijdragen aan oplossingen voor uitdagingen waar ondernemers vandaag de dag voor staan. Han: “De samenleving staat voor grote opgaven zoals het enorme gebrek aan personeel. Voor de maakindustrie kan je dan denken aan robotisering, digitalisering en AI.” Tina: “We denken mee over hoe we bepaalde zaken efficiënter kunnen aanpakken en indelen, want er zijn gewoon te weinig handen die het werk kunnen doen. Maar we willen bedrijven ook versterken door ze te voorzien van kennis op het gebied van duurzaamheid of cybersecurity.” 

Han besluit: “Wadinko wil gezonde economische bedrijvigheid stimuleren in Overijssel, Noordelijk Flevoland en Zuidwest Drenthe. Wij willen bedrijven beter achterlaten dan dat we ze aantroffen op het moment dat we aan onze gezamenlijke reis begonnen. Als je gaat investeren dan ga je met elkaar op reis. Je bent tevreden als je aan het eind van die reis samen kunt zeggen: yes het is mooi gelukt!”

Deel dit bericht:

Leuk om verder te lezen

Meer nieuws